
Hořčice bílá
Zlata
Vhodná do řepařské a kukuřičné výrobní oblasti. Daří se jí na úrodných spíše těžších půdách v sušších oblastech.Nejvhodnější využití hořčice je jako plodina mezi dvěma obilovinami. Po sklizni nepodmítáme a umožníme výdrolu rychlé vzejití. Následná hmota je výživou pro následující obilovinu. Příprava půdy pro hořčici začíná střední až hlubší orbou na podzim. To umožní lepší rozvoj kořenového systému, což u přípravy půdy podmítkou není.
Termín setí je časně z jara, ale hořčice po vzejití nesmí zmrznout. Vhodné je období konce března. Hloubka setí je 2 cm a nejběžněji do 25 cm meziřadí. Po vzejití do fáze dvou pravých lístků kontrolujeme napadení dřepčíkem. V této fázi jsou rostlinky nejzranitelnější. Kromě běžné ochrany proti škůdcům a plevelům je nutné dbát na ochranu proti sklerociím hlízenky. Přípravky se aplikují v období začátku opadu prvních korunních plátků.
Hořčice má dobrou osvojovací schopnost fosforu. Semenářské porosty není vhodné hnojit organickým hnojivem. Hnojení dusíkem v dávce celkem 50-70 kg N/ha rozdělíme na dvě fáze. První v období před setím a druhá v období, kdy výška porostu je mezi 15-20 cm.
České odrůdy jsou oproti odrůdám zahraničním výrazně výnosnější.
Výsevek 8–10 kg/ha. Vyséváme co nejdříve na jaře. Konec března.
- hlavní plodina pro zelené hnojení
- zabraňuje půdní erozi a omezuje šíření plevelů
- zabraňuje přesychání povrchové vrstvy půdy a zlepšuje podmínky pro činnost půdních mikroorganismů
- je medonosná plodina
- osvědčená, výnosově jistá odrůda, univerzální využití na píci, jako meziplodina i pro produkci semene
- vyšší nepoléhavé rostliny
- středně raná odrůda, středně vysoké rostliny bez sklonu k poléhání
- lze využít v ekologickém pěstování brambor
- uplatnění jako komponent do směsi pro dotační titul biopásy a meziplodiny
Zástupce pro ČR: BOR, s.r.o