Menu Hledat english
ELITA semenářská, a.s.

1. REPREZENTAČNÍ POLNÍ DEN V OŘECHOVĚ U BRNA

PREMIÉRA POLNÍHO DNE ELITY semenářské, a.s. SE NADMÍRU VYDAŘILA. Široký sortiment 42 nejnovějších odrůd ozimé pšenice od firem ISTROPOL SOLARY, LIMAGRAIN, SAATEN UNION, RAGT, SELGEN, CAUSSADE OSIVA, BOR CHOCEŇ, SAATBAU LINZ a OSEVA PRO shlédlo 11.6.2013 přes 350 účastníků prvníhoreprezentačního polního dne ELITY semenářské, a.s. v Ořechově. Kromě pšenice ozimé byly k vidění také nejvýkonnější odrůdy řepky ozimé od firem RAPOOL, MONSANTO, LIMAGRAIN, PIONEER, SYNGENTA, AGROFINAL, CAUSSADE OSIVA a SELGEN. Celkem bylo představeno 19 odrůd řepky ozimé.

Snahou ELITY semenářské, a.s. bylo představit to nejlepší z odrůd ozimé pšenice na českém trhu, tak aby si vybral každý pěstitel. Z hlediska ranosti mezi sebou soupeřily odrůdy IS SPIRELLA (E), CIMRMANOVA RANÁ (E), AVENUE (B) a BODYČEK (A). Dnes 15.7.,kdy jsou odrůdy stále ještě k vidění na pokusné lokalitě v Ořechově je nejzralejší IS SPIRELLA, v těsném závěsu je AVENUE, pak následuje BODYČEK a nejpozdnější z této čtveřice je CIMRMANOVA RANÁ. IS SPIRELLA je osinatá velmi kvalitní pekařská odrůda a může se uplatnit nejen jako předplodina k řepce,ale i v oblastech, kde jsou problémy se zvěří.

Velmi mnoho se seje pšenice po obilovinách a kukuřici na zrno. Také zde je potřeba pečlivě vybírat a to jak z hlediska možnosti pozdního setí, tak také z hlediska odolnosti proti chorobám stéblolamu a především fusáriím v klasu. Tyto požadavky splňují z pokusu v Ořechově odrůdy IS AGAPE (E), GENIUS (E), ATHLON (E),POTENZIAL (E), BEKEND (A), BODYČEK (A), MAGISTER (E), DAGMAR (A) a TURANDOT (A). IS AGAPE navíc společně s odrůdami IS BONNET (A) a IS ESCORIA (E) vykazují vysokou toleranci k virové zakrslosti.

Kromě vysoce pekařsky kvalitních odrůd byly představeny i odrůdy z kategorie tzv. (B) a (C) pšenic s vysokým až velmi vysokým výnosovým potenciálem, např. TOBAK (B), IS CONDITOR (C), ALTIGO (B), LEAR (C), PAPAGENO (C), BAGOU (C), DROMOS(KRM.).Odrůda IS CONDITOR je zároveň velmi vhodná pro pečivárenské využití.

Všechny uvedené odrůdy má ELITA semenářská, a.s. v množení a jsou k dispozici pro pěstitele v nastávající sezóně pro podzimní výsev.

Také porosty řepky ozimé se v Ořechově velmi vydařily. Zastoupení těch nejlepších hybridů a linií ukázalo jak těžké může někdy být správně si vybrat. K vidění byly novinky DK Explicit, Maraton, PX104, PT205, ARSENAL, ES LAUREN. Porovnávat je mohli účastníci polního dne se současně nejpěstovanějšími hybridy jako jeDK EXQUISITE, ROHAN, SHERPA, PR45D03, ARTOGA nebo se špičkovými liniovými odrůdami jako je SLAKI CS, NK GRANDIA a CORTES.

Pro návštěvníky polního dne byl připraven také bohatý doprovodný program. V nadcházejícím létě byl polní den pojat v duchu „grilujeme s ELITOU“. Sportovněji založení účastníci si mohli vyzkoušet jízdu na Segway, milovníci vína ochutnávali skvělé vzorky z místní lokality a všichni společně za doprovodu živé hudby volili „královnu pšenic“.Tou byla zvolena odrůda BOHEMIA ze šlechtění firmy SELGEN. Druhé místo obsadila odrůda Cimrmanova raná od RAGT a třetí byla vybrána novina TOBAK od firmy SAATEN-UNION.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem návštěvníkům polního dne za účast, kteří se nezalekli nepříznivého počasí a věříme, že v podobném počtu a nebo i větším se budou odehrávat i následující ročníky.

Menu